Tüp Bebek Hakkında

Kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı ortamlarda yani; laboratuvar ortamlarında döllenme işlemine verilen isim dünya genelinde tüp bebek tedavisini ifade ediyor.

Kadın ya da erkek kaynaklı pek çok problemden dolayı normal birleşim yoluyla döllenmenin gerçekleşmemesi çiftlerin yıllar boyu bebek sahibi olamamasına neden olmakta. Bu duruma bağlı olarak çiftlerin boşanma noktasına dahi gelebildiğini söylemek mümkün. Günümüz şartlarında alternatif tedavi yöntemleri dikkate alındığında bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yardımcı olabilecek pek çok yöntemin bulunduğu görülmekte.

Tedavinin gerçekleştirildiği merkezlerin, kliniklerin ve tedaviyi yürüten uzmanın tecrübeleri bebek sahibi olma hayalini gerçekleştirme noktasında son derece büyük bir öneme sahip. Bu bakımdan çocuk sahibi olma aşamasında problem yaşayan çiftlerin önceliği kapsamlı bir araştırma yaparak alanında başarılı uzman bir doktorun faaliyet gösterdiği merkezleri bulmak olacaktır. Her şeyden evvel tedaviyi olacağınız ülkeyi belirlemeniz gerekiyor. Ülkemizde tedavi olmak istiyor ve bu anlamda fazla vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız; hangi şehirden istiyorsanız, o şehir kapsamında bir araştırma yaparak o şehrin en iyi tüp bebek uzmanını bulmalısınız. Bu şekilde hareket ettiğiniz yaşadığınız şehirde çok geçmeden bebek sahibi olmanız mümkün. Takdir edersiniz ki; ülkemizde her şehrin iyi doktoru bulunmuyor. Şehirlerin büyüklüğü, gelişmişliği gibi durumlara bağlı olarak değişebilen bir durum olduğundan insanların İstanbul, Ankara gibi şehirlere tüp bebek yaptırmak için gittikleri görülmekte. Elbette ülkelerin kendi aralarında birbirlerine üstünlükleri de söz konusu. İnsanlar arasında tüp bebek dendiğinde ilk akla gelen bölge doğal olarak Kıbrıs olmakta. Kıbrıs adasının bu alanda son derece ileri teknoloji ve tekniklere sahip olmasının nedeni yıllar boyu herhangi bir sınırlama ile karşılaştırmaması nedeniyledir. Kıbrıs genelinde faaliyet gösteren doktorların büyük bir bölümü ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden uzmanlıklarını tamamlayarak gitmiş uzmanlar. Ada genelinde bir kısıtlamanın olmaması uzman doktorların mesleklerini herhangi bir sınırlama olmadan icra etmesine neden olmakta. Doğal olarak da insanların tercih sebepleri arasında yer almakta. Dünya genelinden on binlerce çiftin gelip tedavi olduğu bir ada olması zaman içerisinde bu tarz tedavilerde markalaşmasına neden olmuştur. Tüp bebek yaptırmaya karar veren çiftlerin Kıbrıs tüp bebek fiyatı şeklinde yaptığı internet araştırmaları ile genel bilgi almaya çalıştığı görülür. Ortalama olarak 4.000 - 10.000 Euro arasında farklılaşan fiyatların merkezlere, merkezlerin teknolojik imkanlarına ve daha pek çok faktöre bağlı olarak değişebildiğini unutmamalısınız. Günümüz şartlarında insanların kısırlık tedavisi olduğu ardından tüp bebek yaptırdığı buna rağmen birşey elde edemediği takdirde donasyon seçeneklerini gözden geçirdiği görülüyor.

 

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Donasyon yöntemleri daha çok son çare olarak görülürken bazı çiftlerin yaptırmaktan çekinmedikleri bir tedavi yöntemi olduğunu söylemek mümkün. Sperm, yumurta donayonu gibi işlemlerin anne ya da baba adayından sorunlu olan kimsenin pasifize edilerek dünya genelinde bağış yapan bağışçıların üreme hücrelerinden yararlanma mantığına dayanıyor. Kadında sorun olması durumunda yumurtlama seviyesi ve kalitesi yerinde olan donörlerden alınan yumurta hücreleri ile sperm hücreleri döllenerek anne adayının rahmine yerleştirilmekte. Erkek adayın spermlerinde problem olması durumunda da erkek donörlerden alınan sperm hücrelerinin kadın adaydan alınan yumurta hücreleri ile döllenmesi neticesinde ortaya çıkarılan gebeliği ifade ediyor. Son yılların gelişen imkanlarıyla birlikte cinsiyet seçimi gibi alternatif işlemlerde ortaya çıkarılmıştır. Tüp bebek yaptıran çiftlerin bebeklerinin cinsiyetlerini hızlıca öğrenebilecekleri gibi belirleme şanslarının da bulunması şüphe yok ki teknolojinin gelişimi ile mümkün hale gelmiştir. Cinsiyet seçimi fiyatı araştırmasını internetten ortalama olarak yapmanız mümkün. Bu konuda en net bilgi tedavi olacağınız klinikler tarafından verilecektir.