Tüp Bebek Hakkında

Tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntemlerin tamamının uygulandığı yumurta donasyonu tedavi yönteminin daha çok kadın kaynaklı gebelik problemlerinde tercih edildiği görülür.

Donörden elde edilen ve ilaç desteği ile büyütme işlemi yapılan yumurtaların alıcı anne adayının eşinin dölleriyle döllenmesi neticesinde ortaya çıkarılan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi neticesinde yöntemin tamamlandığı dikkat çeker. Yaklaşık olarak 10 yıldır dünya genelinde başarıyla uygulanan tedavi yönteminin yumurtalık dokusunun bir kısmını ya da tamamını kaybetmiş anne adaylarında tercih edildiği görülmekte.  Doğurganlığı azalmış ya da bitme noktasına gelmiş anne adayının ısrarla bebek sahibi olmak istemesi bu tarz tedavi yöntemlerine yönelmelerine neden olmakta. Anne ve baba adayının her ikisinde onayı olmadan uygulanabilecek bir yöntem olmaması bu anlamda pek çok insanı düşündürmekte. Bir kadının tek başına gidip kararını verip yaptırabileceği bir tedavi yöntemi değildir.

Eşinizinde onayı gerekir. Doğal yollarla anne olma şansına sahip olmayan çiftler için son derece etkili bir tedavi yöntemi oln yumurta donasyonu yöntemi  Türkiye dahil pek çok ülkede yasaklanmış bir uygulamadır. Bu bakımdan bebek sahibi olmak isteyen çiftler çeşitli ülkelere bu sebeple seyahat gerçekleştirirler. Hiç adet görmeyen fakat rahim içi mukozası sağlıklı durumda olan kadınlar, kemoterapi - radyoterapi gibi yöntemlerden dolayı yumurta hücreleri kaybolan ya da ölen kadınlar, tüp bebek denemelerinde yeterli olmayan ya da hiç yumurta elde edilemeyen hanımlar, adetin 3.günü fsh değeri 15 ve üzeri olan hanımlar, ıvf denemeleri başarısız olan hanımlar, yumurtalıkları alınan hanımlar, yumurtalık kisti ameliyatları ile doku kaybı yaşayan hanımlar donasyon yöntemine başvurabilmekte. Çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşmeyen gebeliklerin bu yolla elde edilmesi ve bir kısıtlamanın bulunmaması çiftlerin hayalini kurdukları bebeklere kavuşmalarına yardımcı olur.

Yumurta donasyonu için gerekli olan donörlerin seçimi noktasında adayların genetik hastalıklar, enfeksiyon hastalıklar, kan grupları, rh durumları, talasemi, anemi gibi durumlar açısından analiz edilerek uygun görülen kimselerin başvurularının kabulü ile yapıldığından donörlerin genel anlamda sağlıklı yumurta hücreleri verdikleri görülür. Genç, sağlıklı ve doğurgan hanımlardan alınacak yumurta hücrelerinin eş adayının sperm hücreleriyle döllenmesinin ardından embriyonun anne adayına transferi ile gebelik ortaya çıkarılır. O güne kadar çiftlerin normal yollarla bir türlü gebelik elde edemedikleri dikkat çeker. Bu yöntemden yararlanmak isteyen çiftler için uygun donör seçiminde ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi faktörler dikkate alınır ve başvuru yapan çifte en uygun donörden yumurta hücreleri elde edilir. Yumurta donasyonu fiyatı elbette hizmet alacağınız klinikten kesin olarak alacağınız bir rakamı ifade eder. Hizmet alacağınız klinikle yüz yüze görüşme yapmadan net bir fiyat elde edeceğinizi düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz. 

Kıbrıs tüp bebek yönteminin yanı sıra; bebek sahibi olma noktasında ne kadar alternatif tedavi yöntemi var ise; hepsinde ileri seviyelere ulaşmayı başarmış bir ada olma özelliği taşır. Nedenine gelecek olursak; pek çok ülkede kısıtlanan çeşitli tedavi yöntemlerinde ilerlemiş, uzmanlaşmış kimselerin tüm yöntemlerin serbest olduğu Kıbrıs’ta klinikler kurmaları ve isimlerini duyurmaları nedeniyledir.